Automobilklub Kielecki

Automobilklub
Kielecki

Jesteśmy z Wami
od 1936 roku

Kalendarium

Zgłoszenia

DO ROZPOCZĘCIA KOLEJNEJ IMPREZY ZOSTAŁO:

{d10}{d1} dni
{h10}{h1} godz.
{m10}{m1} min.

III Runda Kryterium Toru Kielce „Superoes” 2017- Mistrzowie i uczniowie

Grzegorz Waszkowski, czyli „Waszka” i Piotr Ostrowski, czyli „Ostry” mogliby uświetnić 40-lecie Toru Kielce wieloma opowieściami. Na rozegranej 25 marca III Rundzie Kryterium „Superoes” 2017 zawodnicy ci wystąpili niejako w roli nauczycieli, ale … takich, których trudno dogonić.

„Ostry” zasiadł na prawym fotelu obok absolwentki przeprowadzonego 12 i 13 marca Kursu na Licencje Sportu Samochodowego stopnia BC Katarzyny Kęski, która prowadziła BMW serii 1. Sam zaś zasiadł za kierownicą Mitsubishi Lancera Evo, pozwalając młodej zawodniczce sprawdzić się także w roli pilota.
Efektem takiej współpracy było 10 miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczone przez „Ostrego” niemal niezmodyfikowanym autem oraz solidny, dający nadzieję na szybki rozwój występ Katarzyny Kęski. Tym razem startująca seryjnym BMW zawodniczka nie była jedyną kobietą w stawce. Rywalizowała z prowadzącą zmodyfikowane Seicento, ale mającą na koncie więcej przejechanych kilometrów Pauliną Bajdą, którą ostatecznie wyprzedziła o ponad półtorej minuty.
Wpływ doświadczonego zawodnika widać było nawet po ustawieniu czarnego BMW serii 1 na starcie. Przód auta skierowany był w stronę pierwszego zakrętu.
Podczas gdy „Ostry” udzielał cennych lekcji młodszej koleżance, Grzegorz Waszkowski „dał szkołę” wszystkim rywalom, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. We wpisie na portalu społecznościowym swój wynik zadedykował Tomaszowi Lichowskiemu opracowującemu ogumienie Extreme Performance Tyres. Jedną z tajemnic sukcesu „Waszki” były bowiem opony tego producenta noszące oznaczenie Vr2, typ R5 (o miękkiej mieszance).
Znani m.in. z podium klasyfikacji generalnej cyklu Superoes 2010 „Ostry” i „Waszka” to niejedyni doświadczeni zawodnicy w stawce. Uczestniczący w Kryterium Toru Kielce od ponad 10 lat Aleksander Muczko po III rundzie Kryterium Toru Kielce 2017 doda do swej kolekcji nagród puchar za II miejsce w klasie II, w której ustąpił tylko Przemysławowi Jańcowi w Peugeocie 106. Trzecią lokatę w tej klasie wywalczył Mariusz Maj.
Na najniższym stopniu podium w klasie I stanął Rafał "Keczap" Zygan, a więc również postać związana z Torem Kielce od lat- jako zawodnik, sędzia i instruktor. 25 marca Rafał jeździł nie tylko szybko, ale i efektownie- obok jednej z wyznaczających trasę opon jego Fiat 126p przejechał unosząc oba prawe koła. Wywalczona przez "Keczapa" pozycja najszybszego z trzech kierowców „Maluchów” przełożyła się na trzecią lokatę w klasie, gdyż wyprzedzili go Łukasz Warszawa w Nissanie Micra (II miejsce) i Przemysław Wołek w Tico (zwycięzca). Klasę III wygrał Adam Wojtunik przed Michałem Banasiem i Grzegorzem Krukiem. W klasie IV tryumfował Robert Mazurkiewicz, drugi był Tomasz Warakomski a trzeci Zenon Bigda.
Rywalizacja w klasie V to powrót Rafała Kity do zmagań na Torze Kielce i zwycięstwo przed dwoma imiennikami- Pawlakiem i Witkowskim. Pierwsze miejsce w klasie VI zdobył wspomniany już Grzegorz Waszkowski o 19,92 sekundy pokonując Piotra Woźniaka, który z kolei okazał się lepszy od trzeciego zawodnika- Mariusza Zielińskiego o raptem 0,17 setnych. Różnica mniejsza niż 0,5 sekundy dzieliła w tej klasie 2 i 5 miejsce. Najszybszym kierowcą Subaru okazał się Arkadiusz Adamów a wprowadzoną od pierwszego Superoesu w 2017 roku klasę Renault Clio wygrał Maciej Watras.
Elastyczny regulamin pozwolił na rozegranie aż pięciu punktowanych przejazdów, których wyniki już tradycyjnie można było obserwować na stronie http://kielce.chronotec.pl. Zestawiając te fakty z nazwiskami na liście wyników można powiedzieć, że zmieniają się przepisy i technika, ale chęć rywalizacji pozostaje ta sama. A to przekłada się na doświadczenie, czyniące niektórych mistrzami.

wyniki w generalce

wyniki w klasach 

Andrzej Szczodrak

 

Partnerzy i sponsorzy

Copyright @ 2013 AutomobilKlub Kielce. Wszystkie prawa zastrzeżone